Opis:
Kijów znany jest przede wszystkim jako stolica Rusi Kijowskiej i obecnie jako stolica Ukrainy. Mało kto wie, że, po unii lubelskiej w 1569 r. i włączeniu do Korony Polskiej stało się stolicą województwa kijowskiego w prowincji małopolskiej. W efekcie wojen polsko-kozackich w 1686 r. przypadło Rosji i stan ten trwał aż do 1991 r., kiedy powstała niepodległa Ukraina.
Dziś podobnie jak przed wiekami stanowi centrum kultury, nauki, a także religii prawosławnej. Znajduje się tutaj jeden z czterech najważniejszych w prawosławiu patriarchatu moskiewskiego klasztorów męskich – Ławra Peczerska.
Kijów to miejsce urodzenia wielu znanych osób, m.in. Michaiła Bułhakowa, którego muzeum znajdujące się przy najbardziej malowniczej ulicy miasta - Andrijiwskim Zjeździe warto zobaczyć, by poczuć atmosferę dawnego Kijowa.
Kraje:
Ukraina,
Transport: autokar
Ilość dni: 6
Dopłata do jedynki:350 zł
Program wycieczki:
Dzień 1WARSZAWA, wyjazd o godz. 6.00 –
Lublin – Chełm, przerwa na posiłek (we własnym zakresie) –
granica państwa (formalności ok. 2 godz. + przesunięcie zegarków o 1 godzinę do przodu) –
WŁODZIMIERZ WOŁYŃSKI, jeden z najstarszych grodów ruskich, założony w 981 r. przez księcia kijowskiego Włodzimierza Wielkiego jako warownia na zachodnim pograniczu Rusi – cerkiew, wały obronne miasta –
ŁUCK, zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 400 km
Dzień 2ŁUCK, po śniadaniu zwiedzanie: zamek Lubarta, katedra katolicka
– KIJÓW, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 400 km
Dzień 3KIJÓW, po śniadaniu zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Złote Wrota – brama miejska z XI w., związana legendą z Bolesławem Chrobrym, Sobór Sofijski, zbudowany w XI w., wpisany na listę UNESCO, ulica Chreszczatyk – główna arteria Kijowa pamiętająca defiladę polskich wojsk, Majdan Niezależności, Sobór i Klasztor św. Michała, Andrijiwski Zjazd, cerkiew św. Andrzeja. Czas wolny, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 4KIJÓW, po śniadaniu zwiedzanie: Pałac Maryjski (z zewnątrz), Ławra Kijowsko-Peczerska - zespół klasztorny Kijowa, wpisany na listę UNESCO, w tym Sobór Zaśnięcia Matki Boskiej, Nadbramna Cerkiew św. Trójcy, Wielka Dzwonnica. Wyjazd do skansenu w Pirogowie, gdzie zgromadzono ponad 300 obiektów – chłopskich zagród, cerkwi, młynów, reprezentujących budownictwo drewniane całej Ukrainy. Czas wolny, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 5KIJÓW, po śniadaniu –
RADOMYŚL, zamek, w którym znajduje się Muzeum Ikony Domowej, kolekcja powyżej 5 tysięcy ikon z XVII- XX wieków ze wszystkich regionów kraju. Czas wolny.
BERDYCZÓW, kirkut, obronny kościół Karmelitów Bosych fundowany przez Janusza Tyszkiewicza i kościół św. Barbary, gdzie ślub brał O. Balzak z E. Hańską –
ŻYTOMIERZ, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 270 km.
Dzień 6ŻYTOMIERZ, po śniadaniu wyjazd -
granica państwa – przerwa na posiłek (we własnym zakresie) - przyjazd do
WARSZAWY w godzinach późnowieczornych. Trasa ok. 660 km
Cena zawiera: transport: autokar (klimatyzacja)
zakwaterowanie: 5 noclegów w hotelach**/***, pokoje 2-os. z łazienkami
wyżywienie: 5 x śniadania, 5 x obiadokolacje
opiekę pilota
ubezpieczenie NNW i KL (TU Europa)
opłaty graniczne, parkingi
Cena nie zawiera:
biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, usług przewodników lokalnych oraz zestawu słuchawkowego Tour Guide (płatne obligatoryjnie pilotowi) – ok. 50 euro
Inne:
wyjazd z Warszawy z parkingu pod Kinoteką przy PKiN o godz. 06:00, powrót w to samo miejsce w godzinach wieczornych
dopłata do pokoju 1-os. - 350 zł
osoby podróżujące samotnie dokwaterowywane są w miarę możliwości do pokoju 2-os.
dla dziecka podróżującego z rodzicami, przy zakwaterowaniu na dostawce – zniżka 100 zł
łączna trasa przejazdu wynosi ok. 2000 km
biuro zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie
min. liczba uczestników – 25 osób
Ustawowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w przypadku tej imprezy wynosi 0,00 zł. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”
Warto wiedzieć:
Waluta
Obowiązującą walutą na Ukrainie są hrywny (UAH), które można zakupić w niektórych kantorach w Polsce. Wymiany złotówek na hrywny można dokonać również w kantorach na granicy, w Łucku lub w Kijowie. Można też zabrać euro lub dolary.
Granica
Przy przekroczeniu granicy polsko-ukraińskiej wymagany jest paszport.
Wyżywienie
Śniadania, obiadokolacje (serwowane, w hotelu lub w restauracji na mieście). Posiłki przyrządzane zgodnie z miejscowym zwyczajem kulinarnym. W przypadku serwowanych posiłków w cenie jest 1 napój. W trakcie podróży w miarę możliwości planowane będą postoje na posiłki we własnym zakresie.
Czas
Po przekroczeniu granicy należy przesunąć zegarek o 1 godz. do przodu.
Ważne
Sugerujemy zabrać wygodne buty oraz kurtkę przeciwdeszczową.
Do świątyń prawosławnych należy zabrać odpowiedni strój: nakrycie głowy i długa spódnica (Panie) oraz długie spodnie (Panowie).